Dartmouth ladies secure West of England Amateur Rowing Association championship

Torbay Weekly

Dartmouth Rowing Club hosted the penultimate regatta of the West of England Amateur Rowing Association season over a 1,000-metre course on the river Dart as part of the Port of Dartmouth Royal Regatta.

Despite restricting entries to championship races, the regatta attracted 128 entries necessitating a programme of 33 races.

Conditions on the Dart were ideal with a light breeze and unusually flat water on the busy central channel.

Top local club of the day was Dart Totnes with five wins but the home club recorded some good results.

Dartmouth ladies Ellie Langman, Tess Preston, Ellie Malley, Lottie Cusack and cox, Nadine Smith, were again winners of the ladies' senior C coxed fours securing the West of England ARA Championship.

Dartmouth’s Josh Pichowski won the men's novice single sculls and clubmate Nadine Smith won the ladies' novice single sculls.

The final regatta in the West of England ARA calendar is at Plymouth on Saturday, September 4.

Port of Dartmouth Royal Regatta results

Men’s senior A coxed fours: 1 Greenbank Falmouth, 2 Wimbleball

Men’s senior B coxed fours: 1 Exeter, 2 Bideford Reds

Men’s senior C coxed fours: 1 Dart Totnes, 2 Exeter A, 3 Castledore

Men’s novice coxed fours: 1 Plymouth A, 2 Plymouth B

Men’s under-16 coxed quadruple sculls: 1 Dart Totnes, 2 Paignton, 3 Dartmouth

Men’s under-14 coxed quadruple sculls: 1 Bideford Reds, 2 Dart Totnes, 3 Castle Dore

Men’s masters C & D coxed fours: 1 Greenbank Falmouth, 2 Dart Totnes, 3 Paignton/Bideford Reds

Men’s masters E & F coxed fours: 1 Wimbleball, 2 Dart Totnes, 3 Exeter

Men’s senior C single sculls: 1 L Wilkins – Bideford Reds, 2 R Smith – Castle Dore, 3 R Bennett – Bideford Reds

Men’s novice single sculls: 1 J Pichowski – Dartmouth, 2 S Jarvis – Dart Totnes, 3 T Hughes – Plymouth

Men’s under-18 single sculls: 1 B Evans – Bideford Blues, 2 B Foster – Plymouth, 3 J Pichowski - Dartmouth

Men’s under-16 single sculls: 1 R Stevenson – Exeter B 2 R Smith – Castle Dore, 3 J Jarvis – Dart Totnes

Men’s under-14 single sculls: 1 W Hughes – Castle Dore, 2 O Brew – Plymouth, 3 S Brueton - Paignton

Ladies' senior B coxed fours: 1 Bideford Reds, 2 Dartmouth, 3 Greenbank Falmouth

Ladies' senior C coxed fours: 1 Dartmouth, 2 Greenbank Falmouth, 3 Plymouth

Ladies' novice coxed fours: 1 Castle Dore B, 2 Exeter B, 3 Exeter A

Ladies' under-18 coxed fours: 1 Castle Dore, 2 Dart Totnes, 3 Bideford Reds

Ladies' under-16 coxed quadruple sculls: 1 Greenbank Falmouth, 2 Dart Totnes, 3 Bideford Reds

Ladies' under-14 coxed quadruple sculls: 1 Castle Dore, 2 Greenbank Falmouth

Ladies' masters coxed fours: 1 Dart Totnes, 2 Wimbleball, 3 Castle Dore

Ladies' senior A single sculls: 1 J Colton – Castle Dore, 2 C Brown – Greenbank Falmouth

Ladies' senior B single sculls: 1 A Bloomer – Castle Dore, 2 C Brown – Greenbank Falmouth

Ladies' senior C single sculls: 1 S Suresh - Plymouth, 2 G Gowing - Castle Dore, 3 C Brown - Greenbank Falmouth

Ladies' novice single sculls: 1 N Smith – Dartmouth, 2 H Crawford – Dart Totnes, 3 Z Mildon - Plymouth

Ladies' under-18 single sculls: 1 I Burridge – Dart Totnes, 2 N Smith – Dartmouth, 3 S Evans – Bideford Blues

Ladies' under-16 single sculls: 1 H Crawford – Dart Totnes, 2 K Brueton – Paignton

Ladies' under-14 single sculls: 1 M van de Broek – Castle Dore, 2 M Bates – Plymouth B.

Sport