South Devon Athletic Club's Pearson Cup youngsters

ATHLETICS: South Devon triumph in Pearson Cup

Torbay Weekly

Youngsters from the South Devon Athletics Club landed the prestigious annual Pearson Cup.

Newton Abbot Athletic Club hosted the competition where the four local junior athletics clubs – Newton Abbott, South Devon, Torbay and Dartmouth – compete across a range of events, distances and age categories to accrue the most points to take the highly coveted cup.

The South Devon team, the previous winners in 2019,  were well represented by over 30 junior athletes who competing in a range of sprints,  middle-distance races, long jump, high jump, shot put and vortex throws,  across the 10, 11 and under 13 age categories.

Competition was tight throughout the day but South Devon AC took a commanding lead and by the close of events had held off the competition and emerged as clear winners.

The final points tally was:

1st South Devon AC – 319

2nd Torbay AC – 224

3rd Newton Abbot AC – 179

4th Dartmouth AC – 139

Notable performances for the South Devon AC team were provided with the following gold, silver and bronze medal performances –

Under 10 girls;

75M – 1st Leonora Noonan, 2nd Anika-Belle Wilson

600M – 1st Maddy Kent, 2nd Leonora Noonan, 3rd Anika-Belle Wilson

Long Jump – 2nd Heidi Siegle

Vortex Throw – 2nd Maddy Kent  3rd Heidi Siegle

4 x 100m Relay – 1st – Leonora Noonan, Anika-Belle Wilson , Heidi Siegle, Maddy Kent.

Under 10 boys;

75m – 2nd Luke Sara

600m – 2nd Roman Lowe

Long Jump – 2nd Luke Sara

Under 11 girls;

75m – 3rd Lexie Churchill

600m – 3rd Daisy Rendle

High Jump – 2nd Lexie Churchill

Vortex Throw – 1st Bella Challis,

4 x 100m Relay – 2nd Lexie Churchill, Bella Challis, Leonora Noonan, Anika-Belle Wilson

Under 11 boys; .

75m – 2nd Alfie Huxtable

Long Jump – 1st Alfie Huxtable

Vortex Throw – 1st Noah Osborne

4 x 100m Relay – 2nd – Alfie Huxtable, Noah Osborne, Luke Sara, Roman Lowe

Under 13 girls;

100m – 2nd Isla Perry, 3rd Maisie Bennett

Long Jump – 2nd Maisie Bennett

High Jump – 1st Maisie Bennett, 3rd Isla Perry

Shot Put – 2nd Sophie Cleaver, 3rd Ava Squire

4 x 100m Relay – 1st – Sophie Cleaver, Maisie Bennett, Erin Wigginton, Isla Perry

Under 13 boys; .

100m – 2nd Oscar Mytton

800M – 1st Rowan Alexander-Kemp, 3rd Tom Kent

Long Jump – 2nd Oscar Mytton, 3rd Rowan Alexander-Kemp

High Jump – 1st Rowan Alexander-Kemp, 3rd Harrison Rowland

SP – 1st Oscar Mytton

4 x 100m Relay – 2nd – Oscar Mytton, Jude Mason, Hayden Smyth, Harrison Rowland

In addition to these medallists,  crucial team points were added to by – Isobel Foley, Freya Lindon, Henry Nash, Liam Hamilton, Isla Foley, Daisy Hellier, and Jack Tocknell, who competed hard and missed out on medals often by a few centimetres or hundredths of a second.

Friday night saw two juniors take to the Newton Abbot Carnival Trail Races  around the picturesque Decoy lake in their 2.5k junior race

Christopher Tarver and Henry Nash had a great runs, great smiles and fast finishes in this well organised event

Hannah Carr,  also a junior,  took part in the adult 5k race and stormed home to claim the first female spot

Sport